Optymalizacja zużycia energii

Blog
blog-2

Elektryzujące oszczędności

Racjonalne gospodarowanie energią elektryczną cieszy się obecnie zainteresowaniem zarówno z powodów czysto finansowych, jak i wizerunkowych. Magazyny energii i systemy zarządzania budynkami znacząco w nim pomagają.

Polityka Unii Europejskiej i wojna na Ukrainie sprawiły, że energia oparta na węglowodorach mocno zdrożała i nie zapowiada się, by miała znacząco tanieć.
Z kolei energia ze źródeł odnawialnych zależy w dużej mierze od warunków atmosferycznych: nasłonecznienia i siły wiatru. Dlatego przejście na energię ze źródeł odnawialnych powoduje problemy z dostosowaniem jej dość labilnej produkcji do w miarę stałych potrzeb najemców.

Po pandemii zainteresowanie powierzchniami biurowymi nieco zmalało, a ci najemcy, którzy zdecydowali się pozostać, oprócz kosztów zaczęli zwracać uwagę na kwestie wizerunkowe. Wiele firm wpisało do swoich zasad funkcjonowania politykę zrównoważonego rozwoju i dążenie do minimalizacji śladu węglowego.

Najemcy powierzchni biurowych i projektanci budynków przemysłowych powinni uwzględniać zarówno aspekt finansowy, jak i wizerunkowy, by przyciągnąć klientów.

Energetyczne żniwa

W racjonalnym gospodarowaniu energią elektryczną pomagają dwa rozwiązania, które znakomicie się dopełniają: magazyny energii i systemy zarządzania budynkami (BMS – Building Management System).

Pierwsze z nich magazynują energię ze źródeł odnawialnych i tradycyjnych, gdy jest jej nadmiar lub jest tańsza, by można ją było wykorzystywać w godzinach szczytu. Pierwszy rodzaj energii – z paneli słonecznych czy turbin wiatrowych – jest produkowany w sprzyjających warunkach pogodowych. Warto wtedy zmagazynować nadwyżki choćby po to, by podtrzymać pracę systemów budynku, gdy te warunki ustaną. W przypadku energii z węglowodorów można magazynować ją w nocy, gdy ceny są niższe, a zgromadzoną energię wykorzystywać w dzień, gdy ceny są wyższe.

Oprócz tej podstawowej funkcji magazyny mają mnóstwo innych zalet uzasadniających ich wykorzystanie. Oto kilka z nich. W razie wyłączeń sieci podtrzymują działanie niezbędnych systemów budynkowych. Pozwalają na elastyczne obciążenie sieci elektrycznej. Zapewniają dodatkową moc przyłączeniową przeznaczoną do pojazdów elektrycznych.

Można powiedzieć, że wszędzie tam, gdzie są stosowane odnawialne źródła energii, wzmacniają korzyści finansowe i efekt wizerunkowy takiej inwestycji.

Przemyślane zarządzanie

Komplementarnie do magazynu energii działa BMS. Odpowiada on za zarządzanie różnymi systemami budynkowymi: oświetleniem, wentylacją, klimatyzacją, ogrzewaniem czy systemami bezpieczeństwa. Jego działanie sprowadza się do optymalizowania eksploatacji każdego z podległych systemów przy zapewnieniu komfortu użytkownikom przestrzeni biurowych. BMS zbiera dane z setek czujników rozmieszczonych w budynku. Są one wykorzystywane do przygotowania modeli matematycznych opisujących użytkowanie budynku. Do optymalizacji działania są wykorzystywane także: uczenie maszynowe i coraz częściej algorytmy sztucznej inteligencji, które uczą się przyzwyczajeń użytkowników.

Na przykład za sprawą BMS wentylacja budynku odbywa się nocą, gdy temperatura powietrza i koszty energii są niższe. Dostęp do prognozy pogody pozwala optymalnie dobrać ogrzewanie/chłodzenie budynku. System może też pośredniczyć w rezerwacji sal konferencyjnych i wyłączać ogrzewanie/chłodzenie w tych, które nie są danego dnia używane. Analiza danych pozwala też szybko wychwycić nieprawidłowo pracujące urządzenia. BMS może zarządzać także bezpośrednio magazynem energii, wybierając czy magazyn ma gromadzić energię, czy stanowić źródło zasilania i w jakim stopniu.

Synergia działania magazynów energii i BMS daje nie tylko oczywiste oszczędności wynikające z dostosowania zużycia energii do aktualnych potrzeb. Zwiększa też niezależność energetyczną budynku, dając zasilanie awaryjne, a zatem ograniczając ryzyko najemców wynikające z awarii sieci zewnętrznej. Inteligentne zarządzanie oświetleniem, temperaturą czy wilgotnością powietrza poprawia komfort osób pracujących w takim budynku, co przekłada się na ich produktywność.

Słupki Excela oznaczające oszczędności stanowią najlepszy argument za wdrażaniem takich rozwiązań. Nie należy jednak tracić z oczu wielu zalet, które może nie są tak prosto mierzalne, ale znacząco wpływają z jednej strony na przewagę konkurencyjną wynajmującego powierzchnię biurową, a z drugiej na efektywność pracowników najemcy.