W dniach 7-10 lutego 2017 r. uczestniczyliśmy w 14 edycji targów Integrated Systems Europe (ISE) w Amsterdamie. ISE skupiają w jednym miejscu producentów systemów AV i integracji systemów elektronicznych z całego świata. W tym roku gościły rekordową liczbę uczestników: ponad 1100 wystawców i ponad 65.000 odwiedzających.

Przez te 3 ekscytujące dni podziwialiśmy najnowsze rozwiązania technologiczne prezentowane przez wystawców. Tegoroczną wystawę zdecydowanie zdominowały rozwiązania ekranów diodowych do zastosowań wewnętrznych oraz zewnętrznych. Zapoznaliśmy się również z najnowszym produktem marki Sharp, 70-calowym monitorem wąskoramkowym do budowy telebimów. Monitor jest o 10 cali większy niż obecny model dostępny w ofercie firmy oraz o 15 cali większy od aktualnego rynkowego standardu. Na swoim stoisku Sharp wystawił taki właśnie, ogromny telebim stworzony z czterech monitorów w układzie pionowym. Na własne oczy przekonaliśmy się, że projekcje wyświetlane na nim dają naprawdę spektakularny efekt.

Premierę na targach miało również Barco ze swoim nowatorskim bezprzewodowym systemem prezentacyjnym. Najnowszy system pozwala na pracę do 8 użytkowników wyświetlających treści na 2 monitorach 4k jednocześnie. Samo urządzenie obsługuje również ekrany dotykowe, a jak wiadomo takie właśnie ekrany budzą obecnie największe zainteresowanie użytkowników. Są przecież najprostsze i najbardziej intuicyjne w użyciu.

Zauważalnym trendem, który zaobserwowaliśmy podczas zwiedzania ekspozycji, jest również zwrot w stronę technologii laserowej. Technologia laserowa zaczyna być coraz częściej wykorzystywana w urządzeniach projekcyjnych. Takie urządzenia pozwalają na sporą oszczędność podczas eksploatacji, dlatego cieszy nas, iż stają się bardziej przystępne cenowo.

Każdego wieczoru po zamknięciu ekspozycji uczestnicy ISE przenosili się do centrum miasta. Tam, w urokliwych restauracjach oraz klubach i przy muzyce granej na żywo, dalej toczyli pasjonujące dyskusje o najnowszych technologiach i planach ich wdrożenia.